Rubycon 400KXF180MEFC35X20
Manufacturer
Mfr. Part #
400KXF180MEFC35X20
EBEE Part #
E81606802
Package
Plugin,D35xL20mm
Description
±20% 1.19A@10kHz 10mm 400V 180uF Plugin,D35xL20mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance180uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.19A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)20mm