Rubycon 400CFX4.7MEFCT810X16
Manufacturer
Mfr. Part #
400CFX4.7MEFCT810X16
EBEE Part #
E81594574
Package
Plugin,D10xL16mm
Description
4.7uF 400V ±20% 44mA@120Hz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400CFX4.7MEFCT810X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance4.7uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp5000hrs@105℃
Ripple Current44mA@120Hz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm