Rubycon 400CFX10MEFC10X16
Manufacturer
Mfr. Part #
400CFX10MEFC10X16
EBEE Part #
E81498454
Package
Plugin,D10xL16mm
ECCN
EAR99
Description
10uF 400V ±20% Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400CFX10MEFC10X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp5000hrs@105℃
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm