Rubycon 400BXF12MT810X16
Manufacturer
Mfr. Part #
400BXF12MT810X16
EBEE Part #
E8702495
Package
Plugin,D10xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
12uF 400V ±20% Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400BXF12MT810X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance12uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp10000hrs@105℃
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm