Rubycon 400BXC3.3MEFC10X16
Manufacturer
Mfr. Part #
400BXC3.3MEFC10X16
EBEE Part #
E81594806
Package
Plugin,D10xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
3.3uF 400V ±20% 36mA@120Hz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 400BXC3.3MEFC10X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated400V
Capacitance3.3uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp10000hrs@105℃
Ripple Current36mA@120Hz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm