Rubycon 385USC120MEFC25X25
Manufacturer
Mfr. Part #
385USC120MEFC25X25
EBEE Part #
E81631880
Package
Plugin,D25xL25mm
Description
±20% 1.02A@120Hz 10mm 385V 120uF Plugin,D25xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated385V
Capacitance120uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.02A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)25mm