Rubycon 385MXC68MEFC20X30
Manufacturer
Mfr. Part #
385MXC68MEFC20X30
EBEE Part #
E81600957
Package
Plugin,D20xL30mm
Description
±20% 470mA@120Hz 10mm 385V 68uF Plugin,D20xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated385V
Capacitance68uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current470mA@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)30mm