Rubycon 35ZT220MT810X16
Manufacturer
Mfr. Part #
35ZT220MT810X16
EBEE Part #
E81597003
Package
Plugin,D10xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
220uF 35V 50mΩ ±20% 500.5mA@120Hz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35ZT220MT810X16
RoHS
Operating Temperature-40℃~+125℃
Voltage Rated35V
Capacitance220uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)50mΩ
Lifetime @ Temp3000hrs@125℃
Ripple Current500.5mA@120Hz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm