Rubycon 35ZLS220MEFC8X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
35ZLS220MEFC8X11.5
EBEE Part #
E81586152
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
220uF 35V 62mΩ ±20% 450mA@120Hz Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35ZLS220MEFC8X11.5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated35V
Capacitance220uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)62mΩ
Lifetime @ Temp6000hrs@105℃
Ripple Current450mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm