Rubycon 35YXS270MEFC8X16
Manufacturer
Mfr. Part #
35YXS270MEFC8X16
EBEE Part #
E85114857
Package
Plugin,D8xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
270uF 35V ±20% 525mA@120Hz Plugin,D8xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35YXS270MEFC8X16
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated35V
Capacitance270uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp5000hrs@105℃
Ripple Current525mA@120Hz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)16mm