Rubycon 35YXJ47MTA5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
35YXJ47MTA5X11
EBEE Part #
E8432330
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
47uF 35V ±20% Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35YXJ47MTA5X11
RoHS
Voltage Rated35V
Capacitance47uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp-
Ripple Current-
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm