Rubycon 35YXH33MEFCTA5X11
Manufacturer
Mfr. Part #
35YXH33MEFCTA5X11
EBEE Part #
E81591109
Package
Plugin,D5xL11mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
33uF 35V ±20% Plugin,D5xL11mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35YXH33MEFCTA5X11
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated35V
Capacitance33uF
Tolerance±20%
Lead Spacing-
Diameter5mm
Height - Seated (Max)11mm