Rubycon 35VXG4700MEFCSN22X40
Manufacturer
Mfr. Part #
35VXG4700MEFCSN22X40
EBEE Part #
E81631807
Package
Plugin,D22xL40mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.01A@120Hz 10mm 35V 4700uF Plugin,D22xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated35V
Capacitance4700uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.01A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)40mm