Rubycon 35VXG18000MEFC35X45
Manufacturer
Mfr. Part #
35VXG18000MEFC35X45
EBEE Part #
E81604050
Package
Plugin,D35xL45mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 5.06A@10kHz 10mm 35V 18000uF Plugin,D35xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated35V
Capacitance18000uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current5.06A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)45mm