Rubycon 35USC6800MEFCSN25X30
Manufacturer
Mfr. Part #
35USC6800MEFCSN25X30
EBEE Part #
E81590374
Package
Plugin,D25xL30mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2.89A@120Hz 10mm 35V 6800uF Plugin,D25xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35USC6800MEFCSN25X30
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated35V
Capacitance6800uF
Tolerance±20%
Ripple Current2.89A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)30mm