Rubycon 35USC22000MEFCSN30X45
Manufacturer
Mfr. Part #
35USC22000MEFCSN30X45
EBEE Part #
E81579501
Package
Plugin,D30xL45mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 6.38A@120Hz 10mm 35V 22000uF Plugin,D30xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35USC22000MEFCSN30X45
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated35V
Capacitance22000uF
Tolerance±20%
Ripple Current6.38A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)45mm