Rubycon 35TKV390M10X10.5
Manufacturer
Mfr. Part #
35TKV390M10X10.5
EBEE Part #
E81984808
Package
SMD,D10xL10.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
390uF 35V 850mA@100kHz 80mΩ@100kHz ±20% SMD,D10xL10.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35TKV390M10X10.5
RoHS
Operating Temperature-55℃~+105℃
Voltage Rated35V
Capacitance390uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)80mΩ@100kHz
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current850mA@100kHz
Diameter10mm
Height - Seated (Max)10.5mm