Rubycon 35RX3010M8X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
35RX3010M8X11.5
EBEE Part #
E8473173
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Customer #
EDA Models
ECCN
Description
10uF 35V ±20% Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Voltage Rated35V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp-
Ripple Current-
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm