Rubycon 35PZA82M8X12.5
Manufacturer
Mfr. Part #
35PZA82M8X12.5
EBEE Part #
E819302563
Package
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
Description
35V 82uF Polymer ±20% 27mΩ 2.3A@100kHz Polymer Aluminum Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum - Polymer Capacitors
DatasheetRubycon 35PZA82M8X12.5
RoHS
Operating Temperature-55℃~+105℃
TypePolymer
Voltage Rated35V
Capacitance82uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)27mΩ
Lifetime @ Temp3000hrs@105℃
Ripple Current2.3A@100kHz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)10.5mm