Rubycon 35MXG8200MEFCSN22X45
Manufacturer
Mfr. Part #
35MXG8200MEFCSN22X45
EBEE Part #
E81582627
Package
Plugin,D22xL45mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2.85A@120Hz 10mm 35V 8200uF Plugin,D22xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35MXG8200MEFCSN22X45
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated35V
Capacitance8200uF
Tolerance±20%
Ripple Current2.85A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)45mm