Rubycon 35MS56.8MEFC5X5
Manufacturer
Mfr. Part #
35MS56.8MEFC5X5
EBEE Part #
E85114789
Package
Plugin,D5xL5mm
Customer #
Datasheet
Description
6.8uF 35V ±20% 20mA@120Hz Plugin,D5xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetRubycon 35MS56.8MEFC5X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated35V
Capacitance6.8uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current20mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)5mm