Rubycon 35MS510MEFCTZ5X5
Manufacturer
Mfr. Part #
35MS510MEFCTZ5X5
EBEE Part #
E81590698
Package
Plugin,D5xL5mm
Customer #
Datasheet
Description
10uF 35V ±20% 27mA@120Hz Plugin,D5xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35MS510MEFCTZ5X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated35V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current27mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)5mm