Rubycon 35ML6.8MEFCTZ4X5
Manufacturer
Mfr. Part #
35ML6.8MEFCTZ4X5
EBEE Part #
E85114788
Package
Plugin,D4xL5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
6.8uF 35V ±20% 17mA@120Hz Plugin,D4xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 35ML6.8MEFCTZ4X5
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated35V
Capacitance6.8uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp3000hrs@105℃
Ripple Current17mA@120Hz
Lead Spacing1.5mm
Diameter4mm
Height - Seated (Max)5mm