Rubycon 35MH510MEFC5X5
Manufacturer
Mfr. Part #
35MH510MEFC5X5
EBEE Part #
E81594084
Package
Plugin,D5xL5mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
10uF 35V ±20% 24mA@120Hz Plugin,D5xL5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated35V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp1000hrs@105℃
Ripple Current24mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Diameter5mm
Height - Seated (Max)5mm