Rubycon 35KXF2200MEFC22X20
Manufacturer
Mfr. Part #
35KXF2200MEFC22X20
EBEE Part #
E81668034
Package
Plugin,D22xL20mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 1.196A@10kHz 10mm 35V 2200uF Plugin,D22xL20mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated35V
Capacitance2200uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.196A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)20mm