Rubycon 350VXH680MEFC30X50
Manufacturer
Mfr. Part #
350VXH680MEFC30X50
EBEE Part #
E81614991
Package
Plugin,D30xL50mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 2.43A@120Hz 10mm 350V 680uF Plugin,D30xL50mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated350V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.43A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)50mm