Rubycon 350USC470MEFCSN30X35
Manufacturer
Mfr. Part #
350USC470MEFCSN30X35
EBEE Part #
E83721919
Package
Plugin,D30xL35mm
Customer #
Datasheet
Description
±20% 2.53A@120Hz 10mm 350V 470uF Plugin,D30xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 350USC470MEFCSN30X35
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated350V
Capacitance470uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.53A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)35mm