Rubycon 350USC270MEFC22X40
Manufacturer
Mfr. Part #
350USC270MEFC22X40
EBEE Part #
E81626364
Package
Plugin,D22xL40mm
Description
±20% 1.7A@120Hz 10mm 350V 270uF Plugin,D22xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated350V
Capacitance270uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.7A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)40mm