Rubycon 350USC150MEFC20X30
Manufacturer
Mfr. Part #
350USC150MEFC20X30
EBEE Part #
E81603736
Package
Plugin,D20xL30mm
Description
±20% 1.1A@120Hz 10mm 350V 150uF Plugin,D20xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated350V
Capacitance150uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.1A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)30mm