Rubycon 350USC1000MEFCSN35X50
Manufacturer
Mfr. Part #
350USC1000MEFCSN35X50
EBEE Part #
E81613004
Package
Plugin,D35xL50mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 5.04A@10kHz 10mm 350V 1000uF Plugin,D35xL50mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated350V
Capacitance1000uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current5.04A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)50mm