Rubycon 315MXC680MEFC35X40
Manufacturer
Mfr. Part #
315MXC680MEFC35X40
EBEE Part #
E81609382
Package
Plugin,D35xL40mm
Description
±20% 2.17A@120Hz 10mm 315V 680uF Plugin,D35xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated315V
Capacitance680uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.17A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)40mm