Rubycon 315KXF56MEFC20X20
Manufacturer
Mfr. Part #
315KXF56MEFC20X20
EBEE Part #
E81606152
Package
Plugin,D20xL20mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 574mA@10kHz 10mm 315V 56uF Plugin,D20xL20mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated315V
Capacitance56uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current574mA@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@105℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)20mm