Rubycon 2SW330M2.9X7.3
Manufacturer
Mfr. Part #
2SW330M2.9X7.3
EBEE Part #
E82162450
Package
SMD,4.3x7.3mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
2V 330uF Polymer ±20% 9mΩ@100kHz 3.5A@100kHz SMD,4.3x7.3mm Polymer Aluminum Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum - Polymer Capacitors
DatasheetRubycon 2SW330M2.9X7.3
RoHS
Operating Temperature-55℃~+105℃
TypePolymer
Voltage Rated2V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)9mΩ@100kHz
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current3.5A@100kHz
Lead Spacing-
Diameter2.9mm
Height - Seated (Max)7.3mm