Rubycon 25ZL27MEFC5X7
Manufacturer
Mfr. Part #
25ZL27MEFC5X7
EBEE Part #
E81591324
Package
Plugin,D5xL7mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
84mA@120Hz ±20% 2mm 25V 27uF Plugin,D5xL7mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 25ZL27MEFC5X7
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated25V
Capacitance27uF
Tolerance±20%
Ripple Current84mA@120Hz
Lead Spacing2mm
Lifetime @ Temperature1000hrs@105℃
Diameter5mm
Height - Seated (Max)7mm