Rubycon 25YK220MEFC8X11.5
Manufacturer
Mfr. Part #
25YK220MEFC8X11.5
EBEE Part #
E81590836
Package
Plugin,D8xL11.5mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
220uF 25V ±20% Plugin,D8xL11.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 25YK220MEFC8X11.5
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated25V
Capacitance220uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp2000hrs@85℃
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)11.5mm