Rubycon 25VXG5600MEFC22X35
Manufacturer
Mfr. Part #
25VXG5600MEFC22X35
EBEE Part #
E81608544
Package
Plugin,D22xL35mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 1.77A@120Hz 10mm 25V 5600uF Plugin,D22xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated25V
Capacitance5600uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.77A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)35mm