Rubycon 25VXG22000MEFC30X50
Manufacturer
Mfr. Part #
25VXG22000MEFC30X50
EBEE Part #
E83723823
Package
Plugin,D30xL50mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 3.92A@120Hz 10mm 25V 22000uF Plugin,D30xL50mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 25VXG22000MEFC30X50
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated25V
Capacitance22000uF
Tolerance±20%
Ripple Current3.92A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter30mm
Height - Seated (Max)50mm