Rubycon 25USC5600MEFC20X25
Manufacturer
Mfr. Part #
25USC5600MEFC20X25
EBEE Part #
E81601298
Package
Plugin,D20xL25mm
Description
±20% 2.6795A@10kHz 10mm 25V 5600uF Plugin,D20xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated25V
Capacitance5600uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.6795A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)25mm