Rubycon 25RX30470MCT10X16
Manufacturer
Mfr. Part #
25RX30470MCT10X16
EBEE Part #
E81595858
Package
Plugin,D10xL16mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
470uF 25V ±20% 800mA@100kHz Plugin,D10xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 25RX30470MCT10X16
RoHS
Operating Temperature-40℃~+130℃
Voltage Rated25V
Capacitance470uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@130℃
Ripple Current800mA@100kHz
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)16mm