Rubycon 25MS733MEFCTZ6.3X7
Manufacturer
Mfr. Part #
25MS733MEFCTZ6.3X7
EBEE Part #
E81592904
Package
Plugin,D6.3xL7mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
33uF 25V ±20% 66mA@120Hz Plugin,D6.3xL7mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 25MS733MEFCTZ6.3X7
RoHS
Operating Temperature-40℃~+85℃
Voltage Rated25V
Capacitance33uF
Tolerance±20%
Lifetime @ Temp1000hrs@85℃
Ripple Current66mA@120Hz
Lead Spacing2.5mm
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)7mm