Rubycon 25ML56MEFCTZ6.3X7
Manufacturer
Mfr. Part #
25ML56MEFCTZ6.3X7
EBEE Part #
E81592665
Package
Plugin,D6.3xL7mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
56uF 25V ±20% Plugin,D6.3xL7mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 25ML56MEFCTZ6.3X7
RoHS
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage Rated25V
Capacitance56uF
Tolerance±20%
Diameter6.3mm
Height - Seated (Max)7mm