Rubycon 250WXA4.7MEFC8X9
Manufacturer
Mfr. Part #
250WXA4.7MEFC8X9
EBEE Part #
E81594229
Package
Plugin,D8xL9mm
Description
4.7uF 250V ±20% 81mA@10kHz Plugin,D8xL9mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+125℃
Voltage Rated250V
Capacitance4.7uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current81mA@10kHz
Lead Spacing3.5mm
Diameter8mm
Height - Seated (Max)9mm