Rubycon 250WXA33MGC16X16
Manufacturer
Mfr. Part #
250WXA33MGC16X16
EBEE Part #
E81598163
Package
Plugin,D16xL16mm
Customer #
Datasheet
Description
33uF 250V ±20% 238mA@120Hz Plugin,D16xL16mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250WXA33MGC16X16
RoHS
Operating Temperature-25℃~+125℃
Voltage Rated250V
Capacitance33uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Ripple Current238mA@120Hz
Lead Spacing7.5mm
Diameter16mm
Height - Seated (Max)16mm