Rubycon 250WXA10MEFC10X9
Manufacturer
Mfr. Part #
250WXA10MEFC10X9
EBEE Part #
E81595073
Package
Plugin,D10xL9mm
Customer #
Datasheet
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
10uF 250V ±20% Plugin,D10xL9mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
DatasheetRubycon 250WXA10MEFC10X9
RoHS
Operating Temperature-25℃~+125℃
Voltage Rated250V
Capacitance10uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Lifetime @ Temp2000hrs@105℃
Lead Spacing5mm
Diameter10mm
Height - Seated (Max)9mm