Rubycon 250VXR820MEFCSN35X35
Manufacturer
Mfr. Part #
250VXR820MEFCSN35X35
EBEE Part #
E81608942
Package
Plugin,D35xL35mm
Description
±20% 2A@120Hz 10mm 250V 820uF Plugin,D35xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance820uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature7000hrs@105℃
Diameter35mm
Height - Seated (Max)35mm