Rubycon 250VXR330MEFC22X40
Manufacturer
Mfr. Part #
250VXR330MEFC22X40
EBEE Part #
E81603180
Package
Plugin,D22xL40mm
Description
±20% 1.2A@120Hz 10mm 250V 330uF Plugin,D22xL40mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.2A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature7000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)40mm