Rubycon 250VXH390MEFC25X30
Manufacturer
Mfr. Part #
250VXH390MEFC25X30
EBEE Part #
E81605447
Package
Plugin,D25xL30mm
Description
±20% 2.52A@10kHz 10mm 250V 390uF Plugin,D25xL30mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+105℃
Voltage Rated250V
Capacitance390uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.52A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter25mm
Height - Seated (Max)30mm