Rubycon 250VXG220MEFC22X25
Manufacturer
Mfr. Part #
250VXG220MEFC22X25
EBEE Part #
E81601686
Package
Plugin,D22xL25mm
Customer #
EDA Models
ECCN
EAR99
Description
±20% 1.83A@10kHz 10mm 250V 220uF Plugin,D22xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Select All
CategoryPassives ,Capacitors ,Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS
Operating Temperature-40℃~+150℃
Voltage Rated250V
Capacitance220uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.83A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature5000hrs@105℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)25mm