Rubycon 250USC330MEFC20X35
Manufacturer
Mfr. Part #
250USC330MEFC20X35
EBEE Part #
E81604972
Package
Plugin,D20xL35mm
Description
±20% 1.68A@120Hz 10mm 250V 330uF Plugin,D20xL35mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated250V
Capacitance330uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current1.68A@120Hz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter20mm
Height - Seated (Max)35mm