Rubycon 250USC270MEFC22X25
Manufacturer
Mfr. Part #
250USC270MEFC22X25
EBEE Part #
E81602452
Package
Plugin,D22xL25mm
Description
±20% 2.25A@10kHz 10mm 250V 270uF Plugin,D22xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
RoHS
Operating Temperature-25℃~+85℃
Voltage Rated250V
Capacitance270uF
Tolerance±20%
Equivalent Series Resistance(ESR)-
Ripple Current2.25A@10kHz
Lead Spacing10mm
Lifetime @ Temperature3000hrs@85℃
Diameter22mm
Height - Seated (Max)25mm